Kurkuma v Zásadité směsi

Kurkuma=protirakovinové koření

Kurkuma je použita pro své významné účinky a barvu v Zásadité směsi MINERALY a Zásadité směsi MINERALY LINIE a Zásadité směsi MINERALY VITAL. Tyto zásadité směsi  používáme při překyselení organismu.

Koření KURKUMA dříve bývalo drahocenným zbožím, placeným zlatem. Dlouhou dobu různé druhy koření bývaly pro běžné Evropany naprosto neznámé a nedostupné. Koření do Evropy přiváželi cestovatelé, mnohé zásluhy má např. Vasco da Gama i Kryštof Kolumbus.

Bylinářovo koště, Sváteční čas a Zásaditá směs MINERALY
Bylinářovo koště, Sváteční čas a Zásaditá směs MINERALY

Tím, jak bylo koření nedostupné, bylo nesmírně vzácné a každý nový druh vyvolal úplnou horečku. Většina koření se přivážela z Číny, Indie a Orientu. Mezi tato kdysi tak vzácná koření patří kurkuma. Kurkuma je zářivě žluté koření, které se používá ve formě najemno rozemletého prášku ze sušeného oddenku tropické vytrvalé rostliny nazývané Kurkuma dlouhá, nebo-li Curcuma longa.

Kurkuma je posvátné koření

Kurkuma patří do stejné čeledi jako zázvor ( zázvorovité). Roste v Indii a Indonésii, kde je považována za posvátné koření. Průměrný Ind prý spotřebuje denně až 2 g kurkumy. V Evropě jsou zatím léčivé účinky kurkumy poněkud nedoceněny. Kdyby se ovšem někdo

Kurkuma
Kurkuma a zajímavé informace o léčivých účincích

zamyslel nad tím, že v určité oblasti světa, kde je kurkuma přímo národní koření, je nejméně lidí postižených rakovinou a Alzheimerovou chorobou… Kurkuma je koření, které bývá značeno E 100. Vidíte, že ne všechna Éčka jsou jedovatá! Kurkuma byla používána a vysoce ceněna už v dobách, kdy lékařská pojednání byla psána klínovým písmem na kamenných destičkách dávno před naším letopočtem. V indické medicíně- ajurvédě, je kurkuma používána pro její schopnost čistit tělo, při horečkách, trávicích potížích, zánětech, artritidách, při žloutence a jaterních potížích. V čínské medicíně se kurkuma používá na jaterní potíže, překrvení a krvácení.

Léčivé účinky kurkumy

Kurkuma pochází pravděpodobně z arabského kourkoum, což znamená šafrán. Marco Polo se o ní v roce 1280 v cestopise vyjádřil, že vypadá jako šafrán, voní jako šafrán, má stejnou barvu jako šafrán, ale přesto to není šafrán. Dříve ji nazývali také terra merita, zasloužená země. Kurkuma je významnou součástí směsi koření nazvaného curry. Kromě kurkumy je v curry ještě koriandr, kmín, kardamon, řecké seno a různé druhy pepře.

Protirakovinné účinky v kurkumě má kurkumin. Kurkumin má i další farmakologické účinky: snižuje hladinu cholesterolu, působí protisrážlivě víc, než známý E vitamín. Kurkumin působí v prevenci i při již rozvinuté rakovině různého druhu, např. jater, žaludku, kůže, tlustého střeva. Některé studie uvádějí, že dovede připravit nádor o zásobování živinami a vyhladovět ho. K využití potenciálu kurkuminu je potřeba ještě další “obyčejné“ koření. Pepř. Jediná molekula pepře, piperin, zlepšuje využití kurkuminu prý až 1 000 krát.

Využití kurkumy:

používejte kurkumu do polévky, omáčky, do těsta na dodání krásné barvy, do kapání do polévky, do domácích nudlí, těsta na palačinky, na přípravu dresinků, do zálivky na salát, kurkumou můžete také obarvit velikonoční vajíčka i látku.

Kurkuma se solí a případně se zázvorem se přikládá na opuchlá místa, kurkumin, což je jedna z hlavních aktivních složek kurkumy, má protiotokové a protizánětlivé účinky.

Z knihy Zelená lékárna- James A. Duke cituju podle abecedy na co se kurkuma používá: amenroea, artritidu, artróza, bolesti, bolesti hlavy a migrény, dna, mozkové příhody, mozoly na nohou, onemocnění jater, otoky, peptický vřed, plísňová onemocnění nohou, střevní paraziti, svrab, syndrom karpálního tunelu, šedý zákal, vši, záněty šlach a kloubních váčků, žlučové a ledvinové kameny.

Kurkuma, tedy kurkumin,  je použit pro své významné účinky a nádhernou barvu v Zásadité směsi MINERALY a Zásadité směsi MINERALY LINIE a Zásadité směsi MINERALY VITAL.

Tak mě napadá, že by se Zásaditá směs MINERALY dala před použitím dochutit i tím výše zmiňovaným pepřem. Tuto ostřejší variantu Zásadité směsi bych zvolila v případě, že se používající jedinec a fanouš Zásadité směsi chystá na výpravu za koštováním alkoholu, případně se z takové výpravy už vrátil, a teď hledá, čím  napravit kocovinu, bolest hlavy a nechutenství.

Zásaditou směs MINERALY s kurkumou a Zásaditou směs MINERALY LINIE s kurkumou můžete zakoupit v e-shopu Zentrichovy apatyky.

Informace o dalších výrobcích na odkyselení organismu najdete v radách Bylináře Karla.